Абдоминопластиката, известна още като операция за корекция на корема, има за цел да подобри външния вид на коремната област, чрез премахване на излишната кожа и мазнини, както и стягане на подлежащите мускули.
Основната цел на процедурата е да създаде по-стегнат и плосък корем, който е в хармония с останалата част на тялото. Тази операция е особено подходяща за хора, които са преживели значителна загуба на тегло или бременност, което е довело до отпускане на кожата и мускулите в областта.
Друга важна цел на абдоминопластиката е възстановяването на функционалността на коремните мускули. След бременност или значително разтягане на коремната стена може да се получи диастаза (раздалечаване) на правите коремни мускули, което води до слабост на коремната стена и поява на издаден корем. Абдоминопластиката коригира това състояние, като приближава мускулите и укрепва коремната структура.
Освен естетическите и функционалните ползи, операцията може да има положително въздействие върху самочувствието и качеството на живот. Коригирането на несъвършенствата в коремната област често води до повишена увереност и комфорт в ежедневието, както и до по-добро възприемане на собственото тяло. Абдоминопластиката съчетава тези естетични и функционални цели, за да осигури трайни и видими резултати.
Стягането на корема не е заместител на загуба на тегло или подходяща програма за упражнения. Въпреки че резултатите от корекцията на корема са технически постоянни, положителният ефект може да бъде значително намален при значителни колебания в теглото ви. Поради тази причина хората, които планират значителна загуба на тегло или жените, които може да обмислят бъдеща бременност, биха били посъветвани да отложат процедурата.
Стягането на корема не може да коригира стриите, въпреки че те могат да бъдат премахнати или донякъде подобрени, ако са разположени върху областите на излишната кожа, които ще бъдат изрязани.
Предоперативната подготовка за абдоминопластика е ключова за успешното извършване на процедурата и възстановяването след нея.
Първата стъпка е консултацията с пластичния хирург по време на която се обсъждат вашите цели и очаквания, както и възможностите за постигане на оптимален резултат. Лекарят ще направи детайлен преглед за да оцени състоянието на кожата, мускулите и мастната тъкан в коремната област. Това е и моментът да предоставите пълна информация за вашата медицинска история, включително хронични заболявания, приемани медикаменти или предишни хирургични интервенции.
Преди операцията може да се наложи извършването на кръвни тестове, ЕКГ или други изследвания, за да се оцени цялостното ви здравословно състояние. Ако, приемате лекарства, които разреждат кръвта, като аспирин или определени хранителни добавки (например витамин Е, омега-3), ще трябва да ги спрете поне 1–2 седмици преди процедурата, за да се минимизира рискът от кървене.
Никотинът значително затруднява оздравителния процес и увеличава риска от усложнения. Пушенето трябва да бъде прекратено поне 4 седмици преди операцията. Освен това е препоръчително да избягвате алкохол поне 48 часа преди процедурата, за да подпомогнете хидратацията и доброто кръвоснабдяване на тъканите.
Подготовката на тялото и кожата също е важна. Препоръчва се поддържане на здравословна диета с високо съдържание на витамини и протеини, които подпомагат оздравителния процес. Хирургът може да даде указания за специфични кремове или продукти за грижа за кожата в областта на корема. Също така е важно да не се излагате прекомерно на слънце преди операцията, за да избегнете дразнене на кожата.
Планирането на периода на възстановяване е съществена част от подготовката. Трябва да си осигурите почивка у дома за поне няколко дни след операцията и да организирате помощ за ежедневни дейности. Подгответе удобна зона за възстановяване с възглавници, ледени компреси и леснодостъпни хигиенни продукти.
В деня преди операцията трябва да избягвате приемането на храна и напитки за около 6–8 часа, защото процедурата ще се извърши под обща анестезия. Уверете се, че сте почистили кожата на корема добре и не използвайте кремове или лосиони в деня на операцията. Следването на тези стъпки ще ви подготви за процедурата и ще намали риска от усложнения.
Прави се хоризонтален разрез в долната част на корема, обикновено в зоната между пубиса и линията на пъпа. Разрезът е разположен така, че да бъде скрит под зоната, която се покрива от бельо. При по-големи корекции може да се направи и втори разрез около пъпа, за да бъде преместен на правилната позиция след отстраняване на излишната кожа.
След направата на разрезите се премахва излишната кожа и мастната тъкан от средната и долната част на корема, като се изглажда кожата, за постигане на стегнат и равномерен вид.
В случай на диастаза (раздалечаване) на правите коремни мускули, мускулите се приближават и зашиват, за да се възстанови здравината на коремната стена. Това не само подобрява външния вид, но и функционалността на корема.
Ако е необходимо, пъпът се премества и оформя на ново място, така че да изглежда естествено на новата форма на корема.
Обикновено се поставят дренажи за изтичане на излишната течност от зоната на операцията. В зависимост от скоростта на зарастване те се премахват до няколко дни.
Носи се компресионно облекло, което помага за намаляване на отока, поддържа тъканите и предотвратява образуването на сероми. Предписват се болкоуспокояващи за облекчаване на дискомфорта, а в някои случаи антибиотици, за да се предотврати инфекция.
Първа седмица след операцията
През първата седмица физическата активност трябва да бъде ограничена. Важно е да се избягва разтягане или натоварване на коремната стена. Ходенето е препоръчително, но в изправено положение трябва да се внимава, за да не се разтегнат шевовете. Подуване, синини и дискомфорт са нормални през този период и постепенно намаляват.
Компресионното облекло трябва да се носи денонощно. Шевовете, ако не са резорбируеми, обикновено се свалят след около 10–14 дни.
През следващите седмици отокът и дискомфортът ще започнат да намаляват значително след първата седмица, но компресионното облекло трябва да се носи според нашите указания (обикновено за 4–6 седмици). Физическата активност постепенно може да бъде увеличена, но тежки упражнения и натоварвания трябва да се избягват поне до 6–8 седмици.
За да се предпазите от инфекции, зоната на разрезите трябва да се поддържа суха и чиста. Ще ви бъдат дадени конкретни указания за грижа за раните и белезите.
Дългосрочно възстановяване
До пълното възстановяване след абдоминопластика трябва да минат от 3 до 6 месеца, като финалните резултати стават видими след спадане на отоците. При правилна грижа белезите избледняват с времето.
Поддържането на стабилно тегло и здравословен начин на живот е много важно за запазване на резултатите. Регулярните контролни прегледи са ключови за проследяване на възстановяването и за бързо идентифициране на евентуални усложнения, като сероми, инфекции или проблеми с белезите. Всякакви необичайни симптоми, като повишена температура, зачервяване около разрезите или изтичане на гной, трябва незабавно да се съобщят.
Резултатите от абдоминопластиката са видими освен в подобрен външен вид, така и във функционалността на коремната област. Основният ефект е значителното подобрение на формата и стегнатостта на корема, което създава по-хармоничен и естетичен профил. След премахването на излишната кожа и мазнини, коремната зона изглежда по-плоска и добре оформена, което често води до повишено самочувствие и удовлетворение от външния вид.
За пациенти, които са имали раздалечаване на коремните мускули (диастаза), операцията осигурява стягане и възстановяване на здравината на коремната стена. Това не само подобрява външния вид, но също така може да облекчи свързаните с това състояние симптоми, като болки в гърба или затруднения при физическа активност.
Белезите, които остават след абдоминопластиката, обикновено са разположени дискретно в зоната на бикини линията, така че да са невидими под бельото или бански костюм. Те избледняват с времето и могат да бъдат допълнително третирани с кремове, силиконови лепенки или лазерни процедури за минимизиране на тяхната видимост.
Често пациентите съобщават за по-добро физическо усещане и комфорт след операцията, особено ако са страдали от триене, раздразнение или дискомфорт, причинени от излишната кожа. Резултатите са дълготрайни, особено ако се поддържа стабилно тегло и здравословен начин на живот.
Анестезия и хоспитализация
В определени случаи, особено при по-малки корекции или частична абдоминопластика (мини-абдоминопластика), може да се използва епидурална анестезия, комбинирана със седация. Тази опция е по-рядко използвана, но е подходяща за пациенти, които имат противопоказания за обща анестезия.
Общата анестезия е най-често използваният метод за обезболяване при абдоминопластика. Тя осигурява пълен комфорт и безопасност на пациента по време на операцията. Ето какво представлява:
След приключване на операцията ефектите от анестезията постепенно отшумяват, а пациентът остава под наблюдение, докато медицинският екип се увери, че жизнените показатели са стабилни.
Ако имате допълнителни въпроси или желаете да обсъдите подробностите, моля, не се колебайте да се свържете с нас за консултация. Ние сме тук, за да ви подкрепим през целия процес.