Липектомията на ръцете (наричана още брахиопластика) е хирургична процедура, която има за цел да подобри външния вид и контурите на горната част на ръцете чрез премахване на излишната кожа и/или мазнини. Основните цели на тази процедура включват:
Често след значителна загуба на тегло кожата на горната част на ръцете става отпусната и нееластична. Липектомията премахва тази излишна кожа, за да се постигне по-стегнат и младолик вид. Редуциране на излишните мазнини -при наличие на мастни натрупвания в областта на ръцете, хирургът може да комбинира липектомия с липосукция, за да премахне излишните мазнини и да оформи по-гладък контур. Подобряване на формата и пропорциите -процедурата създава по-естетичен и пропорционален вид на ръцете, което помага те да изглеждат по-добре в дрехи без ръкави и в ежедневието. Подобряване на самочувствието -пациентите често изпитват повишено самочувствие и удовлетворение от външния си вид след процедурата, особено ако са били притеснявани от увисналата кожа на ръцете.Увеличаване на функционалността – премахването на излишната кожа може да улесни движенията и да намали риска от кожни раздразнения или инфекции в гънките. Естетичен и младолик вид – липектомията възстановява гладката и стегната текстура на кожата, създавайки по-младолик и здрав вид на ръцете.
Ако обмисляте липектомия на ръцете, консултацията с опитен пластичен хирург ще ви помогне да прецените дали процедурата е подходяща за вашите нужди и очаквания.
Кожата на вътрешната част на ръцете, която е много тънка, е силно „натоварена“ от движения и значителни или повторяеми колебания в теглото. Това обяснява защо, независимо дали е свързано или не с излишна мастна тъкан, често се наблюдава отпускане на кожата в тази област .
Когато съществува отпускане на кожата в тази зона, изолираната липосукция не е достатъчна и само стягането на излишната кожа може да коригира дефекта: това е брахиален лифтинг или брахиопластика, или лифтинг на вътрешната част на ръката.
Точен клиничен преглед ще определи най-подходящия тип интервенция за вашия случай (избор на разрез, целесъобразност на свързаната липосукция).
По време на първата консултация ще ви бъде предоставена точна информация за хода на интервенцията, следоперативната грижа и предвижданите резултати и местоположението на остатъчния белег.
При процедури, включващи отделяне на кожа, като абдоминопластика, хирургия на гърдите или лифтинг на шията и лицето, тютюнът може да бъде източник на сериозни кожни усложнения. Освен рисковете, свързани директно с хирургическия акт, тютюнът може да предизвика респираторни или сърдечни усложнения по време на анестезия.
Препоръчва се избягването на лекарства, съдържащи аспирин, които не трябва да се приемат през 10-те дни преди интервенцията.
Всеки хирург прилага собствена техника, която адаптира към всеки случай, за да постигне най-добрите резултати. Въпреки това, могат да се запазят общи основни принципи.
Във всички случаи, когато мазнината е в излишък, първоначално се коригира чрез липосукция. След това излишната кожа се отстранява, оставяйки белег, чийто разположение и дължина зависят от степента на разширение на кожата и от избрания тип интервенция.
Разрезът може да бъде вертикален, продълговат, разположен по вътрешната част на ръката, или хоризонтален, в един от гънките на подмишницата. Двата типа разрези могат да бъдат комбинирани.
• Лифтинг на ръката с продълговат разрез по вътрешната част на ръката.
Това изисква особено строга селекция на оперативните показания, добро информираност на пациента и получаване на реално информирано съгласие. Опитваме се да предложим, когато е възможно, интервенция, която е по-малко амбициозна, но по-приемлива от гледна точка на белезите: това може да бъде или лифтинг с изолиран разрез в подмишницата, или смесена техника, която комбинира разрез на нивото на подмишницата и кратък вертикален сегмент с дължина по-малко от 10 см.
• Лифтинг на ръката с хоризонтален разрез в подмишницата.
Този тип процедура е насочен към пациенти с по-малко значителни лезии, с излишна и увиснала кожа, която основно засяга горната трета на ръката.
От един единствен хоризонтален разрез, скрит в едно от сгъвките на подмишницата, и след като е извършена първоначална липосукция (при необходимост), излишната кожа от горната част на вътрешната страна на ръката се отстранява. Шевът в ямката на подмишницата позволява остатъчната кожа да бъде повторно опъната и затегната нагоре към аксиларната област.
Остатъчният белег обикновено не е много видим, но морфологичният резултат е по-малко драматичен в сравнение с този, постигнат с лифтинг с вертикален подход.
Връщането към нормални дейности, обикновено може да бъде възобновено след няколко дни. Практикуването на спортни дейности може постепенно да се възобнови от четвъртата седмица след операцията, при разрешение от хирурга.
Белегът често е розов през първите три месеца, след което обикновено избледнява след третия месец, постепенно до една година. Това развитие зависи от вътрешните свойства на всеки пациент. Белегът трябва да бъде защитен от слънце и UV лъчи през първите три месеца.
Престой в клиниката: Липектомията на ръцете се извършва амбулаторно, но в някои случаи може да се наложи кратък престой под наблюдение.
Компресионни ръкавици: Пациентът трябва да носи специални компресионни ръкавици или облекло, за да намали подуването и да подпомогне заздравяването.
Дренажи: Ако са поставени дренажи, те обикновено се премахват в рамките на няколко дни.
След процедурата е важно да поддържате хирургическите зони чисти и сухи. Следвайте указанията на лекаря за смяна на превръзките и избягвайте директен контакт с вода, докато раните не заздравеят. Използвайте предписаните антисептични продукти, за да предотвратите инфекции.
Носенето на компресионни ръкави е от ключово значение за намаляване на подуването и подпомагане на кожата да се адаптира към новата форма. Уверете се, че следвате препоръките на хирурга относно продължителността и правилния начин на използване на компресионното облекло.
Контролът на болката е важен аспект от възстановяването. Приемайте предписаните болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства според инструкциите. Ако изпитате силна болка, необичайно подуване или зачервяване, незабавно се свържете с лекаря си за консултация.
Ограничете движенията на ръцете, за да не напрягате зоните, които са оперирани. Избягвайте вдигане на тежки предмети и резки движения, докато лекарят не потвърди, че е безопасно. Постепенно увеличавайте физическата активност според препоръките на специалиста.
Обикновено изписването става на същия ден или на следващия ден след процедурата. В следоперативния период може да се появят синини и оток. Те ще отшумят в рамките на 10 до 20 дни след процедурата. Болките обикновено са много поносими с подходящо лечение, като обикновено се проявяват под формата на мускулна треска, опъване или остри болки. Периодът на зарастване може да бъде малко неприятен поради напрежението, упражнявано върху краищата на шева: през този период е препоръчително да се избягват внезапни движения на опъване. Продължителността на необходимата почивка от работа ще зависи от характера на дейността.
Резултатът може да бъде оценен едва след период от 6 до 12 месеца след процедурата. Важно е да имате търпение да изчакате необходимото време за намаляване на белега. Най-често се наблюдава добро коригиране на мазнините и отпускането на кожата, което значително подобрява формата на ръката. Функционалното подобрение също е много очевидно, особено в случая на лифтинг с вертикален разрез. Белезите обикновено са видими, главно по отношение на вертикалния компонент от вътрешната страна на ръката, който не е скрит в естествена гънка и не може да бъде прикрит с къси ръкави.
Благодарение на усъвършенстването на техниките и придобития опит, резултатите от тази процедура значително са се подобрили. Целта на тази операция е да предостави подобрение, а не да достигне съвършенство. Ако вашите очаквания са реалистични, получените резултати трябва да ви донесат голямо удовлетворение. Въпреки това, това е деликатна операция, за която най-високите стандарти на грижа не могат напълно да предотвратят определен брой несъвършенства или дори усложнения.
Възможни усложнения
Брахиопластиката, въпреки че често се извършва по основно естетически причини, остава истинска хирургическа интервенция, което предполага присъщите рискове, свързани с всяка хирургическа процедура, независимо колко минимална е тя. Тази процедура е особено подложена на несигурностите, свързани с живите тъкани, чиито реакции никога не са напълно предсказуеми.
Важно е да се направи разлика между усложненията, свързани с анестезията, и тези, свързани с хирургичната намеса.
• Относно анестезията, по време на консултацията анестезиологът ще информира пациента за рисковете, свързани с анестезията. Трябва да се отбележи, че анестезията предизвиква реакции в организма, които понякога могат да бъдат непредсказуеми и повече или по-малко лесни за контролиране: факта, че се използва високо компетентен анестезиолог, работещ в наистина хирургичен контекст, значително намалява рисковете, правейки ги статистически много ниски.
Трябва да се знае, че техниките, анестезионните препарати и методите на наблюдение са постигнали огромен напредък през последните тридесет години, осигурявайки оптимална безопасност, особено когато интервенцията се извършва извън спешност и при здрав човек.
• Относно хирургичната намеса: като избирате квалифициран и компетентен пластичен хирург, обучен за този тип интервенция, вие максимално ограничавате рисковете, без обаче да ги премахнете напълно. Въпреки това, могат да възникнат усложнения при брахиопластика, която представлява едно от най-деликатните операции в пластичната и естетичната хирургия.
Сред възможните усложнения следва да се изброят:
• Общи усложнения: Тромбоемболични инциденти (флебит, белодробна емболия), макар и общо взето редки, са сред най-страшните. Строги превантивни мерки трябва да намалят тяхната честота: носене на компресионни чорапи, ранно ставане, евентуално антикоагулантно лечение.
• Местни усложнения:
• Появата на хематом, който всъщност е сравнително рядък, може да наложи неговото дренажиране, за да не се рискува да се наруши естетичното качество на резултата.
• Появата на инфекция е улеснена от близостта до естествена гънка (обичаен микробен леговищ) и се предотвратява чрез стриктна хигиена преди и след операцията до пълно заздравяване. Лечението може да изисква предписване на антибиотици и, в зависимост от случая, повторна хирургическа намеса, евентуално дренаж. Понякога може да остави неестетични последици.
• Появата на персистиращ лимфен отток понякога се наблюдава. Той може да се усложни от излив (подуване), което може да изисква пункция, но обикновено се самоизсушава без специфични последици.
• Понякога може да се наблюдава забавяне на заздравяването, което удължава следоперативния период.
• Некроза на кожата може да се наблюдава изключително рядко, обикновено е ограничена и локализирана. По-често се среща при пушачи, особено ако отказът от тютюнопушене не е спазван стриктно. Профилактиката на тези некрози се основава на добре формулирана индикация и на извършването на техническа намеса, която е адаптирана и предпазлива, избягвайки всякакво прекомерно напрежение върху шевовете.
• Могат да се наблюдават изменения в чувствителността, особено намаляване на чувствителността на вътрешната част на ръката: нормалната чувствителност обикновено се възстановява в срок от 3 до 6 месеца след интервенцията.
Анестезия и хоспитализация
Лифтингът на вътрешната част на ръката най-често се извършва под обща анестезия.
Модалитети на хоспитализация: Интервенцията може да се извърши на “амбулаторна” основа, което означава, че можете да напуснете след 24 часово наблюдение.
Продължителността на интервенцията е средно един час и половина, но варира в зависимост от обема на подобренията, които трябва да бъдат направени.
Ако имате допълнителни въпроси или желаете да обсъдите подробностите, моля, не се колебайте да се свържете с нас за консултация. Ние сме тук, за да ви подкрепим през целия процес.