Отопластика

Хирургична интервенция

Запиши час за консултация

Хирургична интервенция

Отопластика

Запиши час за консултация

Корекцията на стърчащите уши изисква хирургическа процедура, наречена отопластика, чиято цел е да се коригират уши, които са твърде видими (стърчащи уши) или нямат гънки на хрущяла (чашковидни уши).

Обикновено операцията се извършва на двете уши, но може да бъде направена и само на едното ухо. Отопластиката има за цел да коригира хрущялни аномалии на ушната мида, които са причина за стърчащия им вид.

Съществуват три основни типа аномалии, които често са свързани:

  • Твърде широк ъгъл между ушната мида и черепа, което причинява така наречените „стърчащи уши“ (валгус хеликс).
  • Прекалено голям размер на хрущяла на ушната мида, който изтласква ухото напред и увеличава стърчащия му вид (хипертрофия на мидата).
  • Неразвити нормални гънки на хрущяла, които придават твърде гладък, „непрофилиран“ вид на ухото (липса на гънка на антхеликса) – чашковидни уши.

Хирургичната намеса цели да коригира тези аномалии трайно, като се оформи хрущяла на ухото, за да се получат добре позиционирани, симетрични уши с пропорционален размер и вид. Отопластиката може да се извърши при възрастни или тийнейджъри, но обикновено се прави на около 6–7 години или веднага щом детето започне да изпитва притеснение от формата на ушите си.

Предварителна подготовка


Преди процедурата пациентът трябва да проведе консултация с опитен пластичен хирург. По време на тази среща ще бъдат обсъдени индивидуалните цели, медицинската история, текущото здравословно състояние и очакваните резултати. Хирургът ще извърши преглед на ушите, за да оцени тяхната структура, и ще изготви персонализиран план за операцията.

Изследвания и здравословно състояние
Лекарят може да назначи рутинни лабораторни изследвания, за да се увери, че пациентът е в добро общо здраве и подходящ кандидат за операция. Ако пациентът приема лекарства, които влияят на съсирването на кръвта (като аспирин или други антикоагуланти), е важно те да бъдат временно спрени в съответствие с препоръките на хирурга.

Избягване на вредни навици
Пациентът трябва да спре пушенето поне две седмици преди процедурата, тъй като никотинът може да забави процеса на зарастване на тъканите. Също така се препоръчва избягването на алкохол в дните преди операцията, за да се намали рискът от усложнения.

Планиране на възстановяването
Необходимо е пациентът да планира период на почивка след процедурата. Подготовката на удобна зона за възстановяване у дома, включително възглавници за подкрепа на главата и необходимите средства за хигиена, е от съществено значение.

Спазване на хигиена и предпазни мерки
В деня преди операцията пациентът трябва да измие косата си, за да намали риска от инфекции. Не се препоръчва използването на продукти за коса като гелове или лакове. В деня на процедурата се препоръчва носенето на удобни дрехи, които не изискват преминаване през главата (например ризи с копчета).

Съблюдаване на указанията на хирурга
Пациентът трябва да следва стриктно всички предоперативни инструкции, предоставени от хирурга, включително диетичните ограничения в часовете преди операцията. Ако е планирана обща анестезия, е необходимо пациентът да бъде на гладно в определения период.

Добрата предварителна подготовка е ключова за успешна операция и бързо възстановяване. Всяка стъпка трябва да бъде съобразена с индивидуалните нужди и указанията на хирурга.

Процедура

Всеки хирург използва своя собствена техника, която адаптира според всеки случай, за да постигне най-добрия резултат. Въпреки това има някои основни принципи:

Кожни разрези:

Обикновено разрезите се правят в естествената гънка зад ухото (ретроаурикуларна гънка). Понякога се налагат малки допълнителни разрези от предната страна на ушната мида, които ще бъдат скрити в естествените гънки.

Не е необходимо да се подстригва косата по време на операцията.

След това кожата се повдига толкова, колкото е необходимо, за да бъде достигнат хрущяла.

Оформяне на хрущяла:

Принципът на операцията е да бъде създадени или подобрени естествените гънки на ушната мида, чрез изтъняване и/или огъване на хрущялната структура, което може да изисква фини дълбоки шевове. Понякога се налага изрязване или частично премахване на хрущяла. Накрая ушните миди се поставят в нормална позиция спрямо черепа и се закрепват с дълбоки шевове.

Шевове:

Обикновено кожата се зашива с абсорбируеми конци; ако не са такива, конците се отстраняват около 10 дни след операцията.

Превръзка:

Ще бъде направена превръзка с еластични бинтове около главата, за да може ушите да са прибрана в добра (подходяща) позиция.

В зависимост от тежестта на аномалиите, които трябва да бъдат коригирани, операцията може да отнеме от половин до час и половина за корекция на двете уши.

Постоперативна грижа

Първата превръзка се отстранява между 2 и 5 дни след операциятаа, а тя се заменя с по-лека превръзка за още няколко дни.

Болката обикновено е лека и при нужда може да се облекчи с болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства. Въпреки това, ако изпитвате упорита или силна болка, трябва да се консултирате с екипът извършил интервенцията.

През първите няколко дни ушите могат да бъдат сини и подути, което скрива формата им. Това е напълно нормално и не бива да бъде причина за притеснение; състоянието е временно и не влияе крайния резултат.

Денонощно се носи поддържаща и предпазваща лента за глава за 15 дни, а след това още няколко седмици само през нощта. През този период трябва да бъдат избягвани всякакви спортове или физически дейности, особено ако има риск от контакт, който може да огъне ушите назад.

Трябва също да избягвате екстремно ниски температури поне 2 месеца след операцията, тъй като ушите временно са по-малко чувствителни и има риск от измръзване.

Резултат

Крайният резултат ще бъде видим след 1 до 2 месеца след операцията. Това е времето, необходимо за пълното изчезване на отока, което позволява ясно да се видят гънките на ухото. Белегът ще бъде розов и твърд още няколко месеца, преди постепенното му избледняване.

При голямото мнозинство от пациентите резултатът е траен, но понякога може да се появи лека повторна проява на изпъкналостта на ухото, при което може да се наложи незначителна вторична хирургична корекция.

В обобщение, тази операция обикновено позволява ефективна корекция на неестетично изпъкналите уши, слагайки край на притеснения, които често водят до психологически затруднения или проблеми в социалната среда.

Целта на операцията не е постигане на съвършенство, а подобрен и естествен резултат. Ако желанията са реалистични, резултатите от операцията са изключително задоволителни.

Анестезия и хоспитализация

Възможни са три вида анестезия:

  • Проста локална анестезия: Местна упойка се инжектира, за да обезчувствим ушите.
  • Локална анестезия със седация: Локална анестезия, допълнена със седативни лекарства, инжектирани във вената (т.нар. „полусънна“ анестезия).
  • Класическа обща анестезия: Анестезия, която ви приспива напълно.

Изборът между тези различни техники ще бъде направен след обсъждане с анестезиолога.


Ако имате допълнителни въпроси или желаете да обсъдите подробностите, моля, не се колебайте да се свържете с нас за консултация. Ние сме тук, за да ви подкрепим през целия процес.